Kesäkuun aikana työttömien määrä yleisesti kasvaa, sillä oppilaitoksista valmistuu nuoria työmarkkinoille ja monet määräaikaiset työsuhteet päättyvät kesän kynnyksellä.
Raision työttömyysaste oli kesäkuun lopussa 8,8 % eli kaksi prosenttiyksikköä toukokuuta enemmän (6,8 %). Kesäkuun työttömyysaste oli Raisiossa kuitenkin 0,4 prosenttiyksikköä - 54 henkilöä - pienempi kuin viime vuoden kesäkuussa. Varsinais-Suomessa työttömyysaste kasvoi vuoden takaiseen 0,8 prosenttiyksikköä ja koko maassa 1,9 prosenttiyksikköä.
Kesäkuun lopussa työttömiä raisiolaisia oli kaiken kaikkiaan 1063. Heistä miehiä oli 602 ja naisia 461. Alle 25-vuotiaiden työttömien määrä nousi kuukaudessa 108:sta 195:een ja yli 50-vuotiaiden 336:sta 371:een. Yli vuoden työttömänä olleiden määrässä ei tapahtunut muutosta, mikä poikkeaa koko maan yleisestä trendistä: pitkäaikaistyöttömyys on kasvussa lähes koko maassa.
Olet antamassa palautetta sivusta "Työttömänä 1063 raisiolaista".